Jdi na obsah Jdi na menu
 


Curriculum vitæ

jindrich-lerch-dialogy--5-.jpg

Jindřich Lerch, 22.7.1976.
Výtvarně tvoří od roku 1994. 
Externí studium na VŠUP u Borise Jirků.
Figurální malbě (náznaky na odkazy nové figurace, užívání nadsázek) se věnuje řadu let.
V současné době však vykročil novým směrem.


Rádi bychom vás srdečně pozvali na výstavu DIALOGY, kde Jindřich Lerch představí svá aktuální díla.  Většinou jde o triptychy, i když ne v pravém slova smyslu. Je to spíše série obrazů.
Jak říká autor: „Tvorbu beru jako dialog, plátno je mým partnerem k rozpravě. Je to neznámé dobrodružství v neznámém prostoru. Nevím přesně, kam se dostanu, plány jsou jen v hlavě a nemají pevných kontur. Skicu nelze pokaždé jednoduše přenést z papíru na plátno. Drama, napětí při tvorbě je to co mě nejvíce zajímá, ale zároveň i vzrušuje.-    Necítím se jako klasicky malíř, zajímají mě jiné přístupy.
-    Chci zjistit, co se dá ještě vymáčknout z kresby a malby. Paradoxně k ní ale stále přistupuji celkem tradičně.
-    Nerad spojuji řemeslo s tvorbou, i když názory na toto téma se různí. V současné době se podle mne nedá pohlížet na obraz stejně jako před třiceti lety. To že některá díla, která byla vytvořena dříve, funguji i dnes, je věc jiná. Okolnosti se změnily.
-    Při práci se snažím zapomenout na předcházejí zkušenosti, na vše, co by mi mohlo bránit ve vytvoření co možná nejpravdivějšího díla. 
-    Myslím si, že každý vycházíme z toho, co jsme kdy viděli. Bez výjimky. Náš výraz je jen reakcí na vlastní život.
-    Z uměleckého hlediska je samozřejmě důležité reagovat na to, co tu je teď, hledět dopředu. Nemá význam věci opakovat.


Tvorbu však Lerch nebere pouze jako informaci, jak se to v současnosti děje především. Rád by dal svým dílům i duchovní přesah. To je podle Lercha nejdůležitější, ovšem i nejtěžší. „Ale to už se tvůrce sám musí stát mediem,“ dodává autor.